Home BUDGET30 DAYS DAY 28

DAY 28

by A to Z for Moms Like Me

We’re almost done! 2 more days! Breakfast and Lunches were, say it with me…… typical. Being that this was a Tuesday we had talked about taking the kids to Del Taco for Taco Tuesday for dinner, but then some things came up with our business and my hubby and I needed to have a business meeting. So we let the kids make Mac & cheese that I had purchased (it was on sale) and my hubby and I went out to dinner for a business meeting/dinner date.

We went to a local seafood restaurant that has all you can eat fish & chips on Tuesdays so it was great food at a great price!

Our breakdown:

  • 4 boxes of mac & cheese $2.00 (only because I got it on sale- but really that’s the only reason I even bought it)
  • Date night- $25.00

Total cost for this day: $27.00

Running Total Budget for the 30 days used:

Groceries purchased: $646.85

Groceries used in meals: $280.75

Date Night: $99.33

Pizza: $94.29

Our budget for these 3 for the 30 days is: Groceries- $600, Date Nights- $100 & Pizza- $100 Since we may not use all the groceries purchased in this time, and will be using some things we have on hand already, we will be tracking both the running total of the best estimated cost of meals each day as well as the cost of groceries/date nights/pizza purchased during the 30 days.

related articles

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept

%d bloggers like this: