Home BUDGET30 DAYS GROCERY TRIP 8

GROCERY TRIP 8

by admin

Our last grocery trip of this 30 day budget. We went to our local Lin’s Grocery story- Lins is a Food Club brand store (formerly Western Family) This trip our purchases included:

  • 2- 24 pack of Pepsi- $4.99 each on sale
  • 3 loaves of wheat bread- $1.89 each
  • 3 specialty sodas (for fun) – $3.17
  • 2 boxes of 20 hamburger patties- $10.99 each
  • 3 blocks of cream cheese $1.39 each
  • 5 dozen large eggs- $6.99
  • 3 gallons of milk- $2.09 each
  • 6 bananas- $2.05
  • 2 bags of mandarin tangerines- $2.99 each
  • 1 bag of 32 string cheese- $5.19
  • 2 loaves of garlic bread- $2.99 each

Total cost for this trip: $79.75

Running Total Budget for the 30 days used:

Groceries purchased: $646.85

Groceries used in meals: $280.75

Date Night: $99.33

Pizza: $94.29

Our budget for these 3 for the 30 days is: Groceries- $600, Date Nights- $100 & Pizza- $100 Since we may not use all the groceries purchased in this time, and will be using some things we have on hand already, we will be tracking both the running total of the best estimated cost of meals each day as well as the cost of groceries/date nights/pizza purchased during the 30 days.

related articles

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept

%d bloggers like this: