Home BUDGET30 DAYS GROCERY TRIP 1

GROCERY TRIP 1

by A to Z for Moms Like Me

This is the first grocery trip I made for the 30 day budget sharing posts. The first thing I do once the grocery ads come each week on Tuesday is look through them and see what items are on sale. Then we determine the next weeks menu based on what’s on sale. This way we are saving money by shopping and eating around the sales. These are the 2 local grocery store ads where I live.

The next thing I do is check the store apps to see if there are any digital coupons that we can use.  Some digital coupons can be used in combination with store sales- it’s GREAT when that happens!  Also, sometimes the stores will have in store coupons by a product that you can use on top of a store sale- which is what happened this trip!

While shopping at Lin’s they had M&M/Mars candy bars on sale for 2/$1 (sad that that’s a half price sale, I remember when they were less than a quarter each)  Since it’s a 50% off sale I normally would buy a few dollars worth to have on hand. (they make a great motivator for kids)  BUT when I went to grab some there was a stack of coupons by them….. the coupons were 50 cents off the purchase of 2 candy bars!  So combined with the store sale that made the candy bars 25 cents each!!! Okay, I admit, I stocked up on more than I had planned.  I love it when there’s an amazing deal like that on something we know for sure we’ll use!  I ended up getting 16 candy bars for $4.00  One of our sons has a birthday in a week and wants to do a movie party so I think it will be a great time to use some of these and score some coolest mom ever points.

One thing I wanted to point out while at the store…. pay attention to the price per ounce. In these 2 examples the ones on sale that you’d think would be a better deal because they’re cheaper, aren’t actually cheaper compared to a larger size. Look under where it says what your savings is…. see that “PER OZ” price? That’s what you want to look for. That’s when you know which is a better deal. Sometimes it’s not much like in the pasta examples- 5.5 cents vs. 5.3 cents. But other times it can add up.

The total amount spent on this trip was $109.86. The total savings were $32.17. Here is a picture of everything I bought. Some items like the pasta I stocked up on, however not too much because even though it was on sale for 88 cents each, I know they will go down as low as 49 cents each eventually so that’s when I’ll really stock up. Cheese was on sale for $4.99 for a 32oz bag/block so I stocked op on those and put them in the freezer. Other items included: apples, bananas, green salad, salsa, spaghetti sauce, cream cheese, cutie oranges, chicken (on clearance), bread, lasagna noodles, zucchini, candy bars, and I indulged my daughters and hubby and got some doughnuts & strudels.

Total Budget for the 30 days used:

Groceries Purchased: $109.86

Groceries Used for meals: $24.79

Date Night: $0

Pizza: $0

Our budget for these 3 for the 30 days is: Groceries- $600, Date Nights- $100 & Pizza- $100 Since we may not use all the groceries purchased in this time we will be tracking both the cost of meals we eat each day as well as the cost of groceries/date nights/pizza purchased during the 30 days. See our grocery trip posts to see a tally of those purchases.

related articles

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept

%d bloggers like this: