Home BUDGET30 DAYS GROCERY TRIP 3

GROCERY TRIP 3

by A to Z for Moms Like Me

By this time we were running out of a few minor things such as milk, bananas, etc. So I made a quick trip to the store. While I was there I noticed they still had the candy bars on sale 2/$1 and a bunch of coupons by them still for $0.50 off 2 making them 25 cents each still! So I picked some up for a friend who is moving and could use some motivators for her kids! 🙂

The groceries purchased on this trip

Total cost of Groceries this trip: $29.16

  • 5 dozen eggs- $6.99
  • 3 gallons of milk- $2.19 each
  • 10 candy bars- $0.25 each
  • Bananas- $2.17
  • Grapes- $3.46
  • Apples- $3.67
  • Cutie oranges- $2.88

Running Total Budget for the 30 days used:

Groceries purchased: $304.16

Groceries used in meals: $70.29

Date Night: $56.18

Pizza: $10.68

Our budget for these 3 for the 30 days is: Groceries- $600, Date Nights- $100 & Pizza- $100 Since we may not use all the groceries purchased in this time, and will be using some things we have on hand already, we will be tracking both the running total of the best estimated cost of meals each day as well as the cost of groceries/date nights/pizza purchased during the 30 days.

related articles

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept

%d bloggers like this: