Home BUDGET30 DAYS GROCERY TRIP 4

GROCERY TRIP 4

by A to Z for Moms Like Me

This grocery trip was made by my husband while I was out of town. When he told me the total my first thought was “you’re killing me smalls” As the day before I left I had been looking at our monthly goal of $600 and realizing we weren’t quite to the 1/3 mark but had already used up half of the budget for all 30 days! Granted, the amount that we’ve actually used in meals is great! It’s all about trying to keep the numbers where I want them, and that is under budget!

BUT in saying that, I was out of town and he was taking care of the kids and making it a fun couple of days for them, so who can really be mad about that? It’ll all work out! I’ll just have to roll up my wonder woman budget sleeves and be better the rest of the month!

Total spent on groceries this trip: $70.02

Here’s what was purchased:

  • 1 gallon of ice cream- $5.49
  • 5 Chobani Yogurts- $5.00
  • 1 gallon of chocolate milk- $2.99 (not shown in the picture)
  • Hostess Doughnuts- $2.69
  • 5 boxes of mac & cheese- $4.99
  • 20 packages of ramen- $5.00
  • 18 sodas- $5.97
  • 3 boxes (60 patties total) of hamburger patties- $35.85

Running Total Budget for the 30 days used:

Groceries purchased: $374.18

Groceries used in meals: $91.69

Date Night: $56.18

Pizza: $49.38

Our budget for these 3 for the 30 days is: Groceries- $600, Date Nights- $100 & Pizza- $100 Since we may not use all the groceries purchased in this time, and will be using some things we have on hand already, we will be tracking both the running total of the best estimated cost of meals each day as well as the cost of groceries/date nights/pizza purchased during the 30 days.

related articles

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept

%d bloggers like this: