Home BUDGET30 DAYS GROCERY TRIP 6

GROCERY TRIP 6

by A to Z for Moms Like Me

My son wanted to make stroganoff for dinner this night and since we were out of milk it was time for another trip to the store!

This trip’s purchases included:

  • 3 boxes of Creamies- on sale for $2.49 each
  • 3 tubs of cool whip- $1.69 each
  • 2 chuck tender roasts- on sale buy 1 get one free $18.81
  • 5lbs ground beef- $11.63
  • 3 gallons of milk- $2.09 each
  • 2 packages of hot dog sausages- $4.49 each
  • 2 cubes of cream cheese- $1.39 each
  • 36 string cheese- $5.19
  • 6 bananas- $1.65

Total cost for this trip: $66.80

Running Total Budget for the 30 days used:

Groceries purchased: $456.45

Groceries used in meals: $148.48

Date Night: $74.33

Pizza: $49.38

related articles

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept

%d bloggers like this: